Zimní dovolená v Trentu

Hledáte-li spojení sportovního vyžití, historických památek, neopakovatelné atmosféry a rádi ochutnáváte místní speciality, nejsevernější správní středisko Itálie má co nabídnout.

I cesta může být cíl

Výprava do hlavního města autonomní oblasti Trentino-Alto Adige a stejnojmenné provincie je z těch kratších, které Češi-výletníci podnikají. Zkušený řidič potvrdí, že nejnebezpečnější úsek celé cesty je ten od vrat garáže k hraničnímu přechodu a naopak. Jelikož nejrychlejší cesta vede z 95 % po dálnicích (Praha – Regensburg – München – Innsbruck – Brenner – Trento, z Brna doporučujeme cestu přes Linz), zhruba sedmi set kilometrová cesta se dá i s přestávkami absolvovat pod 7 hodin. Připravte si do kapsy 17 € na mýto, Brňáci ještě nějaké to euro na desetidenní rakouskou dálniční známku.

Lyže, snowboard a spousta dalšího

V České republice mají italské Dolomity pověst ráje pro lyžaře všech úrovní i věkových kategorií, zkazky od návštěvníků většinou nepřehánějí. Lyžaře odkojeného v Krkonoších překvapí stále upravené sjezdovky, vlídnost obsluhujícího personálu i dostatek místa k zaparkování. V blízkosti Trenta (německy Trident) se nacházejí slavná střediska Altopiano della Paganella a Ski Area Andalo e Fai della Paganella s více jak šedesáti kilometry sjezdovek (6 km easy, 9 km medium, 45 km difficult). V prvním jmenovaném se dokonce chlubí neuvěřitelnou kapacitou 24 000 lyžařů za hodinu, čekat tu opravdu nebudete.

Vyznavači jedné stopy ocení DOSSON Snowpark, obsloužený osmisedačkovou lanovkou, osazený čtyřmi stoly a jedenácti překážkami. Pro letošní sezónu do seznamu přibyly Medium Wave T-Box, Jib Tank a Picnic Table. Odvážnějším doporučuji jump do Big Airbag o rozměrech 9×15 m, akorát si před rozjezdem ještě jednou pro jistotu zkontrolujte platnost svého úrazového připojištění. A jako slavný Hörst Fuchs musím prohlásit: „A to vše jen za 38 € dospělý, 32 € senior, 27 € junior a 19 € dítě/den!“ ISIC případně s sebou!

Kudy kráčela historie

Ale zimní dovolená nemusí znamenat jen svist v bílém prašanu, zmrzlé konečky prstů a bombardino u stánku. Trento má velmi bohatou historii a byla by škoda nenavštívit zdejší kulturní lákadla nemovité i movité povahy. Kombinace německé jazykové menšiny a italského, možná lépe řečeno severoitalského, naturelu vytváří neopakovatelné spojení.

Památek je tu bezpočet, proto se věnujme pouze těm nevýznamnějším. Parafrázujeme-li klasika: vidět biskupský hrad a zemřít. Sídlo tridentských biskupů původem ze 13. století je mohutná gotická stavba z kamenného kvádříkového zdiva s válcovou obytnou věží, dnes sloužící jako místní muzeum. Našince bych upozornil na soubor fresek z 15. století „Cyklus měsíců“ v Orlí věži od neznámého českého umělce, jedna z mála dochovaných ukázek internacionálního vrcholně gotického umění v Evropě.

Za zmínku určitě stojí Neptunova kašna osazená bronzovou renesanční sochou na Dómském náměstí. V dómu svatého Vigilia se můžete vydat po stopách Tridentského koncilu (1545-1563), jenž řešil otázku protestantství a katolické reformace, což mělo dalekosáhlé důsledky v tehdejších českých zemích.

Pochutiny na závěr
Být v Itálii a neochutnat místní sýry, sušené šunky nebo vína je vrcholem sebezapření. Doporučuji ochutnat Nostrani di Malga (tvrdý, nasládlý a žlutě zbarvený sýr zrající 4 měsíce), Tosela del Primiero (nepasterizovaný čerstvý sýr z kravského mléka), nebo Caprino di Cavalese (půl na půl kozí a kravské mléko). Vína ochutnejte pokud možno všechna, jsou prostě skvělá. Pokud jsou vaši kamarádi, rodinní příslušníci nebo známí příznivci sušených šunek, pršutu a ostatních alpských uzenin, nakupte je na zpáteční cestu jako suvenýry, není lepšího a voňavějšího upomínkového předmětu.

Leave a Reply