Lázně Zell am See – zimní království nedaleko Salcburku

Rakouská lázeňská městečka mají naprosto nezaměnitelnou atmosféru v každém ročním období. A když tamější ulice a stavby pokryje sněhová čepice, půvab se ještě umocní. Platí to i pro malebné Zell am See v salcburském regionu.


photo by Leo-setä on Flickr

Historie

Když za dob starého Říma první lidé osídlovali oblast kolem městečka Zell am See, rozhodně nemohli tušit, že se usazují v budoucím turistickém centru. Takovou představu nemohli mít ani francouzští vojáci, kteří před a během napoleonských válek okupovali, ani místní obyvatelé, které Vídeňský koncil v roce 1816 vydal do područí Rakouského císařství.

Ovšem v roce 1850 se Zell stal hlavním městem oblasti Pinzgau a centralizace tak přispěla k jeho obrovskému rozvoji. Po zavedení tyrolsko-salcburské železnice v roce 1875 prestiž ještě vzrostla. Nedlouho poté, v roce 1906, přišli místní s myšlenkou založení lyžařského klubu. I díky němu se v Zell konají roku 1937 akademické zimní hry. Na jaře 1968 se pracuje na lyžařské infrastruktuře a rekonstrukci lázní a město začíná lákat turisty čím dál více.

Lyžování

V Pinzgau nalezneme hned dvě světoznámá lyžařská střediska, kam se turisté vydávají na konci podzimu, silvestrovské dovolené, ale i za jarními sněhovými radovánkami. Sněhu bývá od podzimu do jara dostatečné množství.


photo by andrijbulba on Flickr

Na výběr máte hned z několika lyžařských komplexů. Na vrchol blízké dvoutisícovky Schmittenhöhe vede hned 26 vleků a lanovek. Dolů se sklouznete po 77 kilometrech precizně upravených sjezdovek. Další, co se délky tratí týče poloviční, lákadlo se jmenuje Kitzsteinhorn. A především rodiny s dětmi nebo ty, co toho před lyžováním v Rakousku mnoho nenajezdili, uvítá zase resort Maiskogel.

Leave a Reply